פילונידל סינוס

פילונידל סינוס מוכר בדרך כלל כתופעה של שערה הפוכה הנכלאת מתחת לעור ויוצרת מעין כיס תת עורי המפריש נוזל בהיר או דמי לתוך העור. לא כל החולים סובלים מסימפטומים קשים המצריכים התערבות רפואית, אך יש לא מעטים שחווים מצב כרוני שמצריך טיפול רפואי. בהמשך המאמר נסביר על התופעה, ממה נגרמת, וכיצד ניתן לטפל בה בצורה טובה ומוצלחת. המידע הניתן במאמר זה אינו בא להחליף בדיקה ודיאגנוזת רופא.

ניתוח פילונידל סינוס

מהו פילונידל סינוס

שערה הפוכה (פילונידל סינוס) מופיעה באזור הגב התחתון ועצם הזנב, סמוך לישבן. מדובר על מצב קליני שנפוץ יותר אצל גברים ונשים מתחת לגיל ,40 בעיקר כאלה בעלי שיער עבה. יש המעריכים כי זו מחלה מולדת ואחרים סבורים כי לא זהו המצב. על כל פנים, החולים סובלים מהפרשה בסינוס, דלקת ולעיתים מוגלה סביב השערות הכלואות. הפציינטים מדווחים על אי נוחות בשל התפתחות מורסה, לעיתים עולה החום ומופיעה אי נוחות כללית. חולה עשוי להיווכח יום אחד כי המורסה מתנקזת מעצמה אך מכיוון שהתופעה חוזרת, פעמים רבות היא תחזור עם סימפטומים מטרידים יותר. היא תהפוך לנפוחה, כואבת ולכן עולה הצורך בטיפול.


איך מטפלים בפילונידל סינוס

על מנת לטפל במחלה, הפיתרון המקובל הינו כירורגי. טיפול פילונידל סינוס כולל ניקוז של האזור. לאחר ביצוע חתך מקומי מנקזים את הנוזלים ומאפשרים ריפוי. במידת הצורך, ניתן לבצע טיפול עמוק יותר, על ידי כריתת הסינוס. אם לא מבצעים טיפול מסוג זה, יש צרוך בביצוע מעקב על מנת שהסינוס לא יזדהם בהמשך. לאחר הטיפול מומלץ להסיר את השיערות באזור שטופל, מה שמסייע במניעת הישנות הבעיה ומפחית צמיחה חוזרת של שערה הפוכה. חשוב לציין כי במידה והמורסה כואבת אך איננה מטופלת, הדבר עלול להביא לצורך בניתוח חירום.
לאחר ניקוז מנקים על ידי שטיפה וחבישה עד להחלמה. על פי המלצת הרופא, יתכן שיהיה צורך באנטיביוטיקה. לפני הניתוח החולה מקבל הרדמה מקומית או כללית, על פי הצורך. הרופא יוכל להמליץ על כמה אפשרויות ניתוחיות, לאחר אבחון ובהתאם לדיווחי החולה אודות הסימפטומים, חומרתם, תדירות החזרה וכדומה.
לאחר הטיפול מקבל החולה הסבר כיצד לשמור על היגיינה וניקיון באזור המטופל. היגיינה ושטיפה לצד הסרת השיערות באזור עד להחלמה, מסייעים מאוד בהפחתת הסיכוי להישנות המחלה. סובלים מפילונידל סינוס? לרשותכם עומד ד"ר עופר לנדאו – כירורג מנוסה בעל עשרים וחמש שנות ניסיון.

המרכז לכירורגיה מתקדמת – ד"ר עופר לנדאו

המרכז לכירורגיה מתקדמת מעניק שירותים רפואיים במסגרת חדרי ניתוח. במרכז ניתן לקבל טיפולים בשלל תחומים החל מפתרונות בריאטריים בדמות ניתוחי שרוול, קיצור קיבה ומעקף. טיפולים מתקדמים בהזעת יתר לפתרון מהיר וקבוע של הבעיה. כמו כן אנחנו מבצעים ניתוחי כיס מרה וניתוחי הרניה בשיטה לפרוסקופית מתקדמת וניתוחים פרוקטולוגים לפתרון בעיית טחורים, פיסורה פיסטולה וכו..